Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Stavte na zlato, radí investor

Oplatí sa investovať do zlata v čase krízy? Korekcie sú normálnou trhovou udalosťou. Dejú sa na všetkých trhoch. Z rôznych príčin. Ich nešťastím je, že bohužiaľ rozptyľujú ľudí. Tí sú následne znechutení a nevšímajú si trh z celkovej perspektívy a hlavných trendov. Výsledkom je, že stratia vynikajúcu príležitosť na kúpu. *Mohli by ste vysvetliť rozdiel medzi trhom s fyzickým a papierovým zlatom?
 

Za posledných šesť až sedem mesiacov sme svedkami značných cenových korekcií na trhu so zlatom. Aký je hlavný dôvod týchto korekcií?
Korekcie sú normálnou trhovou udalosťou. Dejú sa na všetkých trhoch. Z rôznych príčin. Ich nešťastím je, že bohužiaľ rozptyľujú ľudí. Tí sú následne znechutení a nevšímajú si trh z celkovej perspektívy a hlavných trendov. Výsledkom je, že stratia vynikajúcu príležitosť na kúpu. Investori by sa mali vždy zameriavať na hodnotu, nie cenu. Zlato si za poslednú dekádu viedlo veľmi dobre a jeho cena je dnes omnoho vyššie, ako bola len pár rokov naspäť. Tak, či onak, ostáva zlato podľa môjho názoru podhodnotené a je dobré ho naďalej akumulovať. Odporúčam každému zakomponovať nákup zlata do rodinného rozpočtu. Zlato sú peniaze, takže ak ho akumulujete, vlastne si šetríte. A každý by mal mať nejaké úspory, či už na dôchodok, v prípade nečakaných udalostí, alebo už len kvôli tomu, aby ste si niečo reálne kúpili v budúcnosti. Nedáva žiaden zmysel šetriť si v národnej mene. V súčasnom stave umelo udržiavaných nízkych úrokových mier, je reálny úrok negatívny. Inými slovami úroky, ktoré niekto zarobí, nie sú dostatočne vysoké na to, aby vám pokryli straty spôsobené infláciou. Takže rada znie – akumulujte zlato a striebro namiesto sporenia v eurách, dolároch, či inej mene.

Dnes sme svedkami veľmi výrazného dopytu po fyzickom zlate, napr. z Číny. Mohli by ste vysvetliť rozdiel medzi trhom s fyzickým a papierovým zlatom?
Fyzické zlato je hmotným majetkom. Jeho hodnota je určovaná na trhu. Inými slovami z množstva dopytov a ponúk ľudí, ktorí si zlato cenia. Tí, vedia, že zlato je užitočné kvôli jeho jedinečným vlastnostiam a kvôli tomu, že už 5000 rokov spoľahlivo plní funkciu peňazí. Naopak, tzv. papierové zlato je finančným majetkom. Tento finančný majetok je len expozíciou voči cene zlata. Pri cennom papieri však nevlastníte priamo zlato. Jediné, čo vlastníte je prísľub naplnenia podmienok, za ktorých bolo toto Vaše finančné aktívum pre Vás vytvorené. V súčasnom chaose, ktorý vládne na finančných trhoch, problémoch so solventnosťou bánk a dlhovej kríze štátov, sme veľmi často svedkami toho, že viacero sľubov už dnes nebolo dodržaných, Konkrétnym príkladom problémov s papierovým zlatom boli cenné papiere na zlato, vydané bankou Lehman Brothers a brookerskou firmou MF Global. Tie sa stali bezcennými, keď tieto firmy zbankrotovali. Odporúčam preto vždy, kupovať fyzické zlato a fyzické striebro.

Kedy fyzický trh v zlate a striebre prekoná papierový trh? Prečo sa to musí vôbec udiať?
Nikto nevie predpovedať budúcnosť, takže neviem presne, kedy trh s fyzickým zlatom preváži nad papierovým trhom. Ale monetárna história ukazuje, že sa to stane pred súčasným finančným kolapsom. Myslím si, že papierový trh dozrel a je pred svojím koncom a vysvetlím prečo. Tak, ako sa bude vyostrovať chaos, ľudia sa jednoducho presunú od sľubov k reálnym veciam. Inými slovami z papierových sľubov k fyzickému zlatu. Nebudú chcieť ďalej znášať riziko spojené s držaním papierového zlata.

Zlato je považované za tzv. „safe haven“ (posledné útočisko). Prečo si myslíte, že stále nie je považované za posledné útočisko istoty veľkými inštitucionálnymi investormi v týchto ťažkých časoch?
Osobne si myslím, že dôvod je v tom, že mnohí nerozumejú úplne tomu, čo je zlato. Veľa ľudí, vrátane sofistikovaných manažérov, ktorí spravujú veľké peniaze, nikdy neštudovali, čím zlato v skutočnosti je. Resp. ak sa o zlate niečo učili na univerzitách, tak to, čo sa naučili, nebolo úplne správne. Moderná ekonomická teória je úplne mimo, keď príde na tému zlata. Faktom však je, že situácia sa mení zarovno s pokračujúcim býčím trhom (zlato rastie) zlata. Napríklad viacero ázijských centrálnych bánk aktívne akumuluje zlato, ako spôsob diverzifikácie ich celkových rezerv.

Mohli by ste okomentovať to, čo sa podľa Vás stane v budúcnosti na trhu so zlatom a striebrom? Čo môžeme očakávať v najbližšej budúcnosti?
Opäť, nikto nemôže predpovedať budúcnosť, ale môžeme sa poučiť z histórie. Jedna vec stojí za povšimnutie v rámci histórie. Existencia ekonomických cyklov (rast/recesia). Táto teória je inak i základom Rakúskej ekonomickej školy a prác vedcov akými bol Ludwig von Mises. Rastová fáza skočila pred niekoľkými rokmi. A dnes sme v kríze. Kríza bude pokračovať pokým sa všetok nahromadený dlh vytvorený počas boomu nesplatí, alebo sa ho investori nezrieknu. To, z čoho sa môžeme zároveň poučiť je to, že dopyt po fyzických aktívach a obzvlášť drahých kovoch, počas depresií stúpa, tak ako ľudia prestávajú veriť rastu finančných aktív. Suma sumárom, dopyt po zlate a striebre počas krízy stúpa, s čím stúpajú aj ceny týchto aktív. Stalo sa to v 70-tych rokoch a stane sa to opäť.

 

http://finweb.hnonline.sk/2-55895350-kP0000_d-d2

23. 5. 2012

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato