Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Číne chýba zlato. Musí dokupovať

Zlatu doteraz pomáhala menová politika Fedu a v poslednej dobe aj dopyt po fyzickej držbe zo strany ďalších centrálnych bánk. Čínska vláda by mohla zvýšiť objem zlata, ktoré drží v rámci devízových rezerv.

Čínska vláda by mohla zvýšiť objem zlata, ktoré drží v rámci devízových rezerv, domnieva sa London Bullion Market Association (LBMA).

 Podľa organizácie, ktorá zastrešuje významný trh s fyzickým zlatom a striebrom v Londýne, kde nakupuje mnoho centrálnych bánk, má Čína v sejfoch v pomere so svojimi celkovými menovými rezervami veľmi malé množstvo cenného kovu. "Ak porovnáte Čínu so Spojenými štátmi, zdá sa, že čínska držba zlata sa môže vydať iba jedným smerom," vyhlásil predseda LBMA David Gornall na konferencii v Hongkongu. Kým podiel zlata na devízových rezervách Washingtonu činí 75%, v prípade Pekingu to sú len 2%.

 Od začiatku roka zlato posilnilo o 11% a teraz obchoduje okolo 1735 USD za uncu. Z hľadiska ročných bilancií má komodita nakročené k dvanástemu ziskovému roku v rade, čo je najdlhšia rastová šnúra od roku 1920. Rekordná cena vyše 1921 USD za uncu bola dosiahnutá vlani v septembri. Zlatu doteraz pomáhala menová politika Fedu av poslednej dobe aj dopyt po fyzickej držbe zo strany ďalších centrálnych bánk. Americká centrálna banka sa od decembra roku 2008 pokúšala stimulovať ekonomiku cez tri kolá nákupov dlhopisov v hodnote cez 2 bilióny USD. Za tú dobu zlato zdraželo o 70%.

 Po znovuzvolení prezidenta Baracka Obamu trh očakáva podobnú taktiku aj do budúcna. Obamov republikánsky vyzývateľ Mitt Romney pred voľbami uviedol, že súčasného šéfa Fedu Bena Bernankeho by vo funkcii nepotvrdil. Čo sa ostatných centrálnych bánk týka, v prvom polroku nakúpili 254,2 ton zlata a podľa odhadov Svetovej rady pre zlato (WGC) by do konca roka mohli svoje rezervy zvýšiť celkom o 500 ton. Vlani sa ich nákupy vyšplhali na 456 ton.

 

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu v auguste Kazachstan nakúpil 1,4 tony, a zvýšil tak svoje zásoby trinásty mesiac v rade. Južná Kórea v auguste prikúpila 16 ton, čím sa jej celkové rezervy prehupli cez 70 ton. Paraguaj sa v druhej polovici prázdnin rozhodol svoju zlatú zbierku značne rozšíriť - rezervy zvýšil o 7,5 tony na viac ako 8,2 tony. Ukrajina pridala približne 2 tony zlata na celkových 34,8 tony. Proti trendu vykročila Venezuela, ktorá svoje rezervy znížila o 3,7 tony na 362 ton. V septembri potom zlato nakupovali Brazília a Turecko.

 

Podľa analytikov ťahajú dopyt po fyzickom zlate hlavne ekonomiky krajín G20. Čínske devízové ??rezervy v hodnote 3,3 bilióna USD s prehľadom kraľujú svetovému rebríčku. Centrálna banka podľa svojich štatistík naposledy nakupovala zlato v roku 2009, keď jej zásoby vzrástli o 76% na 1054 metrických ton. Prevedené na súčasnú trhovú hodnotu, zlato v sejfoch čínskej centrálnej banky predstavuje 1,8% všetkých devízových rezerv krajiny.

 

Najväčšiu zásobu zlata - 8133 ton - majú Spojené štáty. Na druhom mieste je Nemecko s 3400 tonami, čo predstavuje 74% jeho devízových rezerv. Tiež Francúzsko a Taliansko drží viac ako 70% rezerv v zlate. Gornall, ktorý okrem pozície v LBMA šéfuje obchodovaniu s komoditami vo francúzskej banke Natixis, pri svojej prezentácii poukázal na fakt, že Čína už päť rokov drží pozíciu najväčšieho ťažiara zlata: "Je pozoruhodné, že rast produkcie tu pokračuje, napriek ťažkostiam, ktoré s udržaním vyťažených objemov majú iné štáty."

 

Čína vlani vyťažila 355 ton zlata, čím o 85 ton prekonala druhú Austráliu. V roku 2006 čínska produkcia predstavovala 360 ton. Zlato láka čoraz väčšie množstvo investorov špekulujúcich o raste ceny. Objem prostriedkov vložených do indexových akcií (ETF) viazaných na zlato sa minulý týždeň vyšplhal na historické maximum 145 mld. USD, čo predstavuje 2596 metrických ton komodity. To takmer zodpovedá celosvetovej ročnej ťažbe. Z 33 analytikov oslovených agentúrou Bloomberg pre tento týždeň komodite predpovedalo zdraženie 25 z nich.

http://finweb.hnonline.sk/c1-58516590-cine-chyba-zlato-musi-dokupovat

13. 11. 2012

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato