Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Väčšia kontrola nad globálnym trhom so zlatom

Čína chce získať väčšiu kontrolu nad globálnym trhom so zlatom. Čína je dnes najväčší svetový producent a jeden z najväčších odberateľov tohto drahého kovu.

"Vzhľadom na to, že Čína je epicentrom fyzického trhu so zlatom / investicia do zlata , investičné zlato / , to dáva zmysel, že chce čínska vláda nahradiť derivátový trh Comex (a ďalšie) ako primárny globálny mechanizmus stanovenia ceny, svojim šanghajským," povedal Antherm Blanchard, generálny riaditeľ spoločnosti  Anthem Vault.

Minulý mesiac sa Bank of China stala prvou čínskou bankou, ktorá sa pripojila ku skupine určujúcej cenu zlata v London Bullion Market Association. Ďalšie dve čínske banky sa údajne o členstvo pokúšajú. "To umožní čínskym bankám podieľať sa na trhu so zlatom v globálnom meradle," povedal Julian Phillips, zakladateľ a prispievateľom do GoldForecaster.com.

New York a Londýn doteraz stanovujú ceny zlata, ale "tak málo fyzického zlata prechádza cez Comex, že to má jediný efekt, skresľovanie dopytu a ponuky, čo je obrazom špekulácií obchodníkov v New Yorku," povedal Phillips. Poznamenal, že len 5 % zákaziek je dodávaných na Comex. "Kontrola nad cenou zlata je v rukách New Yorku a Londýna, Čína postavená mimo hru je tak odkázaná na na milosť a nemilosť týchto dvoch centier," povedal.

Takže napriek obrovskej prítomnosti Číny na fyzickom trhu so zlatom nemá vo svojej moci kontrolu nad globálnou cenou žltého kovu.

Vďaka New Yorku a Londýnu sa "držia ceny zlata hlboko pod úrovňou dopytu a ponuky, ktoré by sa na cene mali odrážať," povedal Phillips. Čína nechce nekontrolovanú cenu zlata, ale zároveň nechce ani aby mali USA a Veľká Británia kontrolu nad týmto trhom, pokiaľ sú to menší hráči.

Cena zlata sa veľmi nepohla v dôsledku nedávneho prepadu čínskeho akciového trhu, ale Blanchard si myslí, že ak sa čínski akcioví investori  budú cítiť kvôli stratám "rozčarovaní", cena zlata by z toho mohla len vyťažiť. Navyše väčšia prítomnosť Číny na svetovom trhu so zlatom by tiež mohla pomôcť mene tejto krajiny. Čína môže "podporovať obchodovanie juanov v zlate, čínske banky si urobia zásoby, a predajú ho ostatným kupujúcim za jüany," povedal Phillips. Dodal, že fixná cena zlata v jüanoch sa v Šanghaji očakáva do konca tohto roka a môže tak vzniknúť trh, ktorý nebude narúšaný bankami, ich obchodovaním na vlastný účet, alebo riadením distribúcie zlata po celom svete. Namiesto nich bude držať opraty v rukách Čína. Nakoniec sa Čína skutočne stane nezávislou na americkom finančníctve, dodal Phillipss tým, že zlato nie je len komodita, sú to aj "peniaze" uznávané všetkými globálnymi centrálnymi bankami.

Ak chcete mať globálny multi-menový systém, očakáva sa, že zlato bude hrať ústrednú úlohu vedľa amerického dolára, libry, jenu a švajčiarskeho franku. A tento rok k nim pribudne aj jüanu, povedal Phillipss, ktorý verí, že americký dolár bude postupne strácať svoj vplyvu v globálnom obchode. "Takže to nie je len o zlate pre Čínu, je to nový menový systém, relatívne nezávislý na USA a ich dolároch."

zdroj : http://openiazoch.zoznam.sk/cl/158021/Cina-sa-chce-dostat-k-slovu-Preco-by-mali-cenu-zlata-urcovat-spekulacie-v-New-Yorku

12. 7. 2015

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato