Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Komentár: FED pomohol drahým kovom

Zlato začalo týždeň miernym nárastom a dokonca otestovalo hranicu 1 360 dolárov

Zlato začalo týždeň miernym nárastom a dokonca otestovalo hranicu 1 360 dolárov, avšak nakoniec uzavrelo o päť dolárov nižšie. Nasledoval pokles, aby sa v stredu opätovne vydalo k hranici 1 360 dolárov. Potom však výrazne korigovalo až k 1 340 dolárov a do konca týždňa si tento trend zachovalo. Striebro sa správalo tentokrát zo začiatku týždňa mierne inak. V pondelok sa obchodovalo v okolí 22,5 a 22,6 dolárov, v utorok sa na chvíľu cena prepadla. V stredu však striebro už nasledovalo zlato a otestovalo hranicu 23 dolárov, kde sa však dlho neohrialo a padlo naspäť na 22,4 dolárov. Následne sa už správalo podobne ako zlato a cena postupne klesala.  Piatkové obchodovanie bolo na oboch kovoch relatívne pokojné.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1315,8 dolárov, čo bolo o 37,10 dolárov menej ako minulý týždeň a skoro rovnako ako pred dvoma týždňami. Cena striebra uzavrela na 21,87 dolárov a klesla o 0,73 dolára, čo je rovnako ako pri zlate skoro rovnaká cena ako pred dvoma týždňami. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 60,18 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 60,18 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 59,89). To znamená, že tento týždeň si striebro oproti zlatu mierne pohoršilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) sa opätovne prepadol a je na úrovni 227,11 a v porovnaní s minulým týždňom klesol o 19,22 dolárov. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 92,04 a klesol o 7,68 dolára. V údajoch z COMEXu je zatiaľ mierny chaos, resp. stále meškajú, vzhľadom na to, že bola uzavretá federálna vláda. Hádam už budúci týždeň všetko doženú. Posledné dáta sú totižto za 22. október. Čisté stávky na pokles ceny u najväčších hráčov vtedy mierne poklesli avšak na zlate sa naopak zvýšili.    

Ceny drahých kovov tento týždeň primárne reagovali na správy z FEDu. Ten v stredu podľa očakávaní neoznámil zníženie nákupu dlhopisov a naopak oznámil pokračovanie nákupov v mesačnom objeme 85 miliárd dolárov. Oznámenie FEDu malo pozitívny vplyv na vývoj cien drahých kovov, ktoré sa však následne prepadli vzhľadom na silnejšie ekonomické dáta z USA v podobe lepšej podnikateľskej aktivity a poklese žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Tie stlačili ceny drahých kovov nižšie vzhľadom na to, že sa opätovne začalo špekulovať o znížení nákupov dlhopisov FEDom už v decembri tohto roku. To, kedy zníži výšku nákupov, ostáva však stále otázne. V prípade, že sa tak rozhodne v januári 2014 bude jeho bilancia na úrovni 4,5 bilióna dolárov a ak sa náhodou rozhodne znížiť nákupy až v júni 2014, tak jeho bilancia dosiahne 5 biliónov dolárov. A ako bude FED tieto nakúpené dlhopisy opätovne predávať a kto a či  vôbec bude o ne záujem je už otázka na niekoho iného.

Celý týždeň sme mali negatívnu GOFO úrokovú mieru na zlato a to na jedno, dvoj a troj- mesačnej úrovni. Indikuje to stres na londýnskom fyzickom trhu so zlatom a s vysokou pravdepodobnosťou je to spojené s predajom fyzického zlata do Ázie, primárne Číny. Tá podľa agentúry Boloomberg doviezla v septembri 109 ton zlata a aj keď to znamená pokles dovozu o 0,8 tony oproti minulému mesiacu, jedná sa o význačné množstvo fyzického kovu. Čína dnes jednoducho zlato miluje a stojí stále za tým, že jeho cena neklesla pod tohtoročné minimá. Na strane druhej sa tento týždeň cena zlata v Číne mierne znížila, čo je pravdepodobne dôsledok rastúcich úrokov na medzibankovom trhu, kedy časť vlastníkov zlata kov predávalo, aby získali potrebnú hotovosť. Indexy ťažiarov tento týždeň najprv stúpli, avšak potom sa opätovne usadili na nižších úrovniach. Čo sa týka najbližšieho vývoja stále to vyzerá, že sa súčasných cenových úrovní budeme držať, pokiaľ nepríde nejaká zásadnejšia udalosť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Dobrá investícia

Dajme si malý kvíz. Čo je to? Kúpili ste to za 27 dolárov a dnes to má hodnotu 886-tisíc dolárov. Nie je to nič iné ako päťtisíc ks bitcoinov - digitálna mena, ktorej výhody objavuje stále viac a viac ľudí. Tento investičný kúsok sa podaril Kristofferovi Kochovi, ktorý ako študent v roku 2009 písal prácu do školy na svoj kurz kryptológie, kde narazil na informácie o bitcoinoch. Do nich investoval až 27 dolárov. Dnes je určite spokojný.

No ale poďme späť do našej európskej reality. Aj napriek neustálemu presviedčaniu zo strany politických elít o tom, že Európa je z najhoršieho vonku, nám rástla nezamestnanosť. Z 12 percent na 12,2 percenta za september. To znamenalo, že o prácu prišlo približne 60 tisíc ľudí v eurozóne. Najnižšia nezamestnanosť je stále v nemecky hovoriacej časti Európy – Rakúsku (4,9%) a Nemecku (5,2%). Najvyššia je už tradične v Grécku (27,6%) a Španielsku (26,6%). A nezlepšuje sa situácia ani v oblasti zamestnanosti mladých ľudí. Tam je nezamestnanosť na úrovni až 24,1 % mladých do 26 rokov. Tu sme opätovne dosahovali rekordy, keď v eurozóne klesla zamestnanosť mladých celkovo o osemtisíc. Pravdou je, že v EU28 sa znížila o 57-tisíc zamestnaných. Najväčšími rekordérmi sú Grécko – 57,3%, Španielsko 56,5 % a Chorvátsko 52,8 %.

Na strane druhej máme v Eurozóne údajne veľmi nízku infláciu. Zvyšujúca sa nezamestnanosť a nízka inflácia teda vyvolávajú špekulácie, čo urobí budúci týždeň ECB. Niektorí predpokladajú, že by sa mohla uchýliť k podobným krokom ako FED. To značí, že začne nakupovať aktíva, čím by sa snažila podporiť ekonomiku, alebo pristúpi k nižším úrokovým sadzbám, ktoré sú už dnes na rekordne nízkej úrovni 0,5 percenta. Uvidíme budúci týždeň.

Agentúra Fitch zmenila výhľad ratingu Španielska z negatívneho na stabilný a ponechala mu hodnotenie na úrovni BBB. Za zmenou je podľa agentúry úsilie vlády o konsolidáciu a realizáciu reforiem v oblasti pracovného trhu, penzijného systému a finančného sektora. Agentúra predpokladá, že reformné úsilie sa v krajine spomalí v roku 2014, vzhľadom na voľby v roku 2015. Žeby si Španielsko konečne mohlo vydýchnuť? Jeho kómický rast na úrovni 0,1% HDP, vysoká nezamestnanosť a stále objavujúce sa správy o krachu rôznych spoločností v krajine (naposledy sa objavili informácie o problémoch spoločnosti FAGOR, ktorá zamestnáva 5700 ľudí) , to asi neumožnia.

A nezabúdajme na Grécko. V krajine stále vyčíňa kríza a situácia sa veru tak ľahko nezlepší. Tamojšie banky sa boria s problémovými pôžičkami, ktoré dosiahli úroveň 30 % všetkých vydaných pôžičiek, čo je o 5 % viac ako na konci roku 2012. V nominálnom vyjadrení hovoríme o 65 mld. euro, čo je dvojnásobok kapitálu lokálnych bánk.  

Nebolo to tak dávno – naposledy v júni – keď medzibanková sadzba v Číne vyskočila na skoro 10 percent, vzhľadom na neochotu bánk požičiavať krátkodobý kapitál pre nebankové subjekty. Tie museli vyplatiť svojich klientov a predpokladá sa o nich, že fungujú na báze pyramídovej hry. Resp. je ich fungovanie veľmi neprehľadné. Situácia sa nám napriek výdatnej pomoci zo strany čínskej centrálnej banky opakovala i tento týždeň, keď úroková miera na medzibankovom trhu vzrástla na 6,7%.  Zároveň v krajine pretrváva riziko prasknutia bubliny na trhu nehnuteľností a Čína má i veľmi vysoké tempo zadlžovania. Na to upozorňuje i BIS (Bank for International Settlements), ktorá varuje pred veľkosťou dlhu, ktorý narástol trojnásobne za ostatných 5 rokov a ktorý je dnes pravdepodobne hlavným motorom rastu Číny.  

Americká centrálna banka FED sa rozhodla pokračovať v nákupe dlhopisov, čo sa očakávalo. Za rozhodnutím stály primárne nedostatočne pozitívne dáta z ekonomiky. A to veru neprekvapuje. Svedčí o tom i Globálny index prosperity z dielne Legatum Institute, ktorý USA zaradil z hľadiska prosperity až na 24 miesto, pričom prvé miesto obsadili Švajčiarsko, Kanada, Švédsko a Nový Zéland. USA sa tak umiestnili i za Čínou, ktorá je na 7 mieste. A Ameriku netrápi len prosperita a odchod investorov. Jedným z nich je i jej vysoký dlh a strop dlhu, ktorý v nedávnej dobe spôsoboval toľko rozruchu. Kongres sa rozhodol riešiť situáciu veľmi svojsky - navrhol tzv. Debt Limit Act, ktorý spočíva v tom, že časť dlhu USA sa nebude počítať. Prečo? Pretože je vo vlastníctve iných štátnych inštitúcií USA. Veľmi kreatívne účtovníctvo, ale ak návrh prejde, verím tomu, že veľa ľudí naozaj uverí, že USA vlastne dlh nemajú. A aby sa potom vlastníkom ostávajúceho dlhu nestalo to, čo vlastníkom dlhopisov skrachovaného Detroitu. Ten skrachoval už dávno, avšak až teraz sa ukazuje, že vlastníci dlhopisov mesta (väčšinou dôchodcovia alebo tí, čo si na dôchodok týmto spôsobom šetrili) získajú len 16 centov z investovaného doláru; teda 84 cenotv strata. Ktoré z ďalších amerických miest sú na tom podobne? Wall Street Journal zostavil rebríček 10 najohrozenejších miest v USA z hľadiska toho, na koľko dní majú hotovosť, ktorá pokrýva ich výdavky, aké majú rezervy, či možnosť získania zdrojov z dane z nehnuteľnosti. Medzi ne patria napr. Charleston, New Orelans, Springfield, Chicago, či Buffalo. Že by sme v najbližšej dobe videli krachovať tieto mestá. Uvidíme, či len mestá.

zdroj http://urlfinweb--hnonline--sk.rtrk.sk/komentare-a-analyzy-123/komentar-fed-pomohol-drahym-kovom-593034

4. 11. 2013

načítám...

© 2008 - 2023 Au-Zlato