Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Centrálne banky sa vracajú k zlatu

V súčasnosti sa ale viaceré krajiny vracajú k zvyšovaniu svojich zlatých rezerv prostredníctvom nákupu nového zlata.

Príkladom môže byť nedávny nákup Írskou centrálnou bankou, ktorá nakúpila zlato po viac ako 10-ročnej pauze

V posledných dekádach a medzi viacerými ekonómami sa ustálilo presvedčenie, že vlastníctvo zlatých rezerv je v prípade centrálnej banky stratégiou minulosti. V súčasnosti sa ale viaceré krajiny vracajú k zvyšovaniu svojich zlatých rezerv prostredníctvom nákupu nového zlata.

Príkladom môže byť nedávny nákup Írskou centrálnou bankou, ktorá nakúpila zlato po viac ako 10-V posledných dekádach a medzi viacerými ekonómami sa ustálilo presvedčenie, že vlastníctvo zlatých rezerv je v prípade centrálnej banky stratégiou minulosti. V súčasnosti sa ale viaceré krajiny vracajú k zvyšovaniu svojich zlatých rezerv prostredníctvom nákupu nového zlata.

Príkladom môže byť nedávny nákup Írskou centrálnou bankou, ktorá nakúpila zlato po viac ako 10-ročnej pauze. Na otázku o dôvodoch nákupov hovorca povedal, že transakcie centrálnej banky so zlatom „sú komerčne citlivé a v tejto chvíli nie je možné poskytnúť žiadne ďalšie komentáre“.

Poľsko a Maďarsko 

Slovenskí susedia postupujú veľmi podobným spôsobom. Poľsko má zlaté rezervy v objeme viac ako 230 ton a podľa slov guvernéra centrálnej banky Adama Glapinského to nie je konečné číslo. V rozhovore pre webovú stránku DoRzeczy.pl A. Glapinski naznačil, že snaha o rozšírenie národných zlatých rezerv bude ovplyvnená trhovými podmienkami.

„Zlato je ‚najlepšou rezervou‘ našich rezervných aktív,“ povedal poľský centrálny bankár a dodal: „zlato diverzifikuje geopolitické riziko a je akýmsi ukotvením dôvery, najmä v časoch napätia a krízy“.

So svojimi držbami zlata je Národná banka Poľska (NBP) na 23. mieste medzi centrálnymi bankami na svete a na 11. mieste medzi európskymi centrálnymi bankami. Okrem absolútnych hodnôt je dôležité aj to, aký podiel zlata je súčasťou celkových aktív centrálnej banky. V tomto prístupe je NBP s podielom 6,5 percenta „na podobnej úrovni, alebo dokonca o niečo vyššej, ako centrálna banka v Nemecku alebo Spojených štátoch,“ dodal guvernér.

Šéf NBP tiež upozornil, že menej ako polovica poľských zlatých rezerv sa nachádza v Poľsku. Takmer polovica zásob zlata, 104,9 tony, je uložená v trezoroch NBP, zatiaľ čo zvyšných 125,4 tony je uložených na účtoch v zahraničí, najmä v trezoroch Bank of England v Londýne.

Poľský príklad nasleduje taktiež Maďarsko, ktoré začalo zvyšovať svoje zlaté rezervy už pred niekoľkými rokmi. Na základe dlhodobých cieľov stratégie národnej a hospodárskej politiky sa Maďarská centrálna banka (MNB) rozhodla v roku 2018 výrazne zvýšiť zlaté rezervy.

Zásoba zlatých rezerv sa tak oproti predchádzajúcej úrovni desaťnásobne zvýšila, z 3,1 tony na 31,5 tony v októbri 2018 a dosiahla úrovne zlatých rezerv iných okolitých krajín. V nedávnej dobe MNB strojnásobila svoje rezervy na viac ako 90 ton. Maďarsko zdôvodnilo potrebu nakúpiť vyššie objemy zlata pandémiou, rastúcou úrovňou dlhu a infláciou.

 

https://www.trend.sk/ekonomika/centralne-banky-vracaju-zlatu-slovensku-je-zatial-ticho

11. 2. 2022

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato