Cena zlata v piatok vzrástla, pričom za celý rok smeruje k najprudšiemu rastu za posledné tri roky. Smerom nahor ju v závere roka posunuli očakávania, že americká centrálna banka začne už v prvom štvrťroku s uvoľňovaním svojej menovej politiky.

Spotová cena zlata dosiahla 2 065,29 dolára za troyskú uncu. V porovnaní so záverom štvrtkového obchodovania sa tak zvýšila o 0,02 percenta.

 

Od začiatku tohto roka cena zlata vzrástla zhruba o 14 percent, čo predstavuje najvýraznejší rast od roku 2020. Rekord dosiahla 4. decembra, a to 2 135,40 dolára za troyskú uncu.

„V najbližšom období sa cena zlata bude pohybovať väčšinou v rozpätí 1 950 - 2 150 dolárov za troyskú uncu, pričom rozsah výkyvov budú ovplyvňovať makroekonomické údaje a s tým súvisiace očakávania o redukcii úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky. Okrem toho však na ceny zlata bude mať vplyv aj neočakávaný vývoj v oblasti geopolitických rizík,“ uviedla Daniela Corsiniová, ekonómka z banky Intesa Sanpaolo.

„V prípade jednoznačných očakávaní, čo sa týka uvoľňovania menovej politiky zo strany Fedu, ako aj nečakanej eskalácie geopolitického napätia, by zlato mohlo zaznamenať nový rekord,“ dodala Corsiniová.

Ak sa situácia bude vyvíjať týmto smerom, maximálnu cenu zlata v budúcom roku predpokladá Corsiniová na úrovni 2 300 dolárov za troyskú uncu.

zdroj: https://www.trend.sk/spravy/cena-zlata-vzrastla-smeruje-najlepsiemu-celorocnemu-vysledku-tri-roky?itm_brand=trend&itm_template=other&itm_modul=topic-articles&itm_position=1