Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

° ) Zrušený zlatý štandard naštrbil realitu finančného trhu

V roku 1971 zrušil vtedajší americký prezident R. Nixon viazanosť amerického dolára na zlato. Po skončení zlatého štandardu si ale naďalej udržal postavenie medzinárodného platobného prostriedku a fungovanie ako devízová rezervná mena vo všetkých centrálnych bankách na svete. V roku 1974 sa ale americkej vláde „podarilo“ uzavrieť na 50 rokov dohodu sa Saudskou Arábiou, že s ropou sa bude obchodovať len v amerických dolároch, ktorým sa hovorilo petrodoláre. Po skončení platnosti tejto dohody sa už Saudská Arábia v tomto roku rozhodla dohodu neobnoviť, pričom v obchodovaní s ropou naďalej pokračuje v domácej národnej mene.

V roku 1971 zrušil vtedajší americký prezident R. Nixon viazanosť amerického dolára na zlato. Po skončení zlatého štandardu si ale naďalej udržal postavenie medzinárodného platobného prostriedku a fungovanie ako devízová rezervná mena vo všetkých centrálnych bankách na svete. V roku 1974 sa ale americkej vláde „podarilo“ uzavrieť na 50 rokov dohodu sa Saudskou Arábiou, že s ropou sa bude obchodovať len v amerických dolároch, ktorým sa hovorilo petrodoláre. Po skončení platnosti tejto dohody sa už Saudská Arábia v tomto roku rozhodla dohodu neobnoviť, pričom v obchodovaní s ropou naďalej pokračuje v domácej národnej mene. Aký na jej rozhodovanie mali vplyv západné sankcie týkajúce sa zablokovaných ruských devízových rezerv v zahraničných bankách z obavy že obdobne by sa mohlo pokračovať aj proti jej rezervám v západných bankách nebudeme špekulovať. Po zrušení zlatého štandardu a poklese medzinárodných obchodov v americkej mene, sa čoraz väčší počet centrálnych bánk už rozhodlo zvýšiť svoje devízové rezervy namiesto amerického dolára v zlate, po ktorom je teraz na svete mimoriadny dopyt.

Trh s peniazmi ovládli špekulatívne obchody

Slovenské domácnosti spôsobenou panikou na globálnych akciových trhoch zo dňa 4. augusta „neprišli“ o žiadny veľký majetok keďže panika trvala niekoľko dní a navyše sa nepredpokladá, že dôchodcovské správcovské spoločnosti stihli ich majetok presunúť do menej rizikových fondov. Ak niekde aj došlo k poklesu, treba považovať za daň za to, že v predchádzajúcich mesiacoch už zarobili, čo však bude ďalej bude závisieť od menovej politiky centrálnych bánk, ktoré najlepšie vedia prečo ich úrokové sadzby sú stále vyššie ako miera inflácie, čo svedčí, že v globálnej ekonomike je stále neistota, ktorá začala aj spomínaným úvodom v tomto príspevku, neštandardnýmh uplatňovaním takých nástrojov ako kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré bolo príčinou zvyšovania cien nehnuteľnosti, akciových indexov, ktoré nezodpovedali úrovni ekonomiky. Keď sa pozrieme ako fungujú pákové hedžové nástroje ale aj celý rad ďalších, nemôžeme sa ani čudovať, že globálny finančný trh je poznačený existenciou „špekulatívnych obchodov“ nekrytých ničím, ktoré by pred zlatým štandardom nefungovali.

Na obchode „Carry trade“ dokázali investori zarobiť

Panika však možno otvorila oči mnohým domácnostiam keď sa dočítali ako sa dá zarobiť na obchodovaní na japonských jenoch „ bez práce“. Jednoducho sa investor vyberie do Japonska kde si za lacné peniaze požičia japonskú menu, za ktorú nakúpi čokoľvek čo mu prinesie vyšší výnos, trebárs do technologických amerických firiem akými sú Alphabet, Amazon, Microsoft, Apple ako aj ďalšie, ktoré sa najviac podieľali na tohtoročnom raste akciových indexov. Obchody sú známe pod názvom „Carry trade“, ktorých objem výrazne klesol keď japonská centrálna banka zvýšila svoju úrokovú sadzbu z 0,1 na terajších 0,25 percenta. V tejto súvislosti však treba povedať, že japonská úroková sadzba bola nedávno dokonca mínusová, čo už nemala žiadna centrálna banka na svete. O japonskej ekonomike sa pritom vie, že patrí medzi najviac zadlžené, keď jej dlh je vyšší ako 200 percent HDP.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

zdroj : https://zemavek.sk/zruseny-zlaty-standard-nastrbil-realitu-financneho-trhu/

29. 8. 2024

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato