Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Ako na zlato

Zlato patrí spolu s ropou medzi najčastejšie obchodované komodity; obchoduje s nimi až 95 % komoditných investorov. Zlato predstavuje bezpečnú alternatívu aj v prípade, že iné inštrumenty nie sú v danej chvíli považované za bezpečné alebo ich ceny klesajú (v súčasnej dobe napríklad EUR alebo štátne dlhopisy niektorých európskych krajín). Ako si ukážeme, existuje viacero spôsobov ako uchopiť zlato.

1. Zlaté tehly

Do zlata je možné investovať niekoľkými spôsobmi. V minulosti bol najrozšírenejší nákup komodity s fyzickou dodávkou, teda nákup zlatých tehál.  Cena rýdzeho zlata sa stanovuje dvakrát denne na prestížnej London Bullion Market Association (LBMA, Asociácie obchodníkov so zlatými odliatkami) v USD, EUR A GBP za 1 trójsku uncu pre odber minimálne 1000 trojských uncí (31,1 kg).  Spôsob obchodovania sa podobá otvorenej aukcii, obchody sa však uskutočňujú za cenu, ktorá sa "fixuje" dvakrát denne (10.30 a 15.00 londýnskeho času).

Výhody: V roku 1908 bolo možné kúpiť automobil za 1.300 g zlata. O sto rokov neskôr bolo tiež možné kúpiť automobil za 1.300 g zlata. Jediný rozdiel je v hodnote meny. Zlato nepodlieha inflácii.

Riziká: Tento spôsob nie je príliš likvidný a vzhľadom na veľkú volatilitu aktuálnej ceny zlata (až desiatky percent v rade dní) a je teda pomerne rizikový.

http://www.investujeme.sk/clanky/ako-na-zlato-devat-moznosti-investovania/

31. 3. 2011

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato