Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Ochráňte svoj majetok nákupom zlata

Ako by sme sa mohli ochrániť pred neistotou budúcnosti?

Koľko zlata by potreboval individuálny investor, aby sa ochránil proti úplnej strate hodnoty súčasných nekrytých mien (fiat peňazí)? V nasledujúcich riadkoch sa budeme snažiť zodpovedať túto nie ľahkú otázku.
 

Približne od roku 1980 do 2002 sme zaznamenávali koreláciu pri pohybe indexu Dow Jones a spotovej ceny zlata. Ale od dosiahnutia dna v roku 2002 sa začala na týchto ostro sledovaných trhových veličinách tvoriť výrazná divergencia. V roku 2006 dosahoval pomer indexu DJIA ku zlatu úroveň 20. Momentálne je to 8,3 (Dow Jones $12 500, zlato $1500). Inými slovami, divergencia sa iba rozšírila. Z toho potom pramení dôležitá otázka: aké množstvo zlata je potrebné ako poistka proti totálnemu úpadku fiat peňazí? Tento výpočet by mohol vyzerať približne nasledujúco.

Východiskovým predpokladom je určitá pravdepodobnosť, že výsledkom fundamentálnych nerovnováh súčasného finančného systému bude, že hodnota všetkých fiat mien značne utrpí. Mimochodom, už Voltaire hovoril o návrate papierových peňazí k ich vnútornej hodnote – k nule. To sa často nazýva ako hyperinflácia, alebo strata dôvery v papierové peniaze. Niekto by mohol tvrdiť, že to nie otázka pravdepodobnosti, ale nevyhnutnosť skončenia finančného Status Quo, ktorý už jednoducho trvá príliš dlhú dobu.

Niektorí čitatelia si možno myslia, že iba zlato samotné je skutočnými peniazmi, ale to momentálne s našou analýzou až tak nesúvisí. To, čo je rozhodujúce, je nevyvrátiteľná skutočnosť, že obchod medzi krajinami, uskutočňovaný na obrovské vzdialenosti, si vyžaduje dôveryhodný prostriedok výmeny. Teoreticky to môže byť aj nejaký „papierik“, alebo nejaká iná forma, ktorá vám umožňuje vymeniť takéto platidlo za skutočné produkty. S takým niečím máme skúsenosť od vzniku moderného kapitalizmu začiatkom 16. storočia.

Koľko zlata by teda potrebovala priemerná domácnosť, aby zabránila znehodnoteniu svojho papierového bohatstva? Paul Brodsky odhaduje, že zlato pri cene $10 000 za jednu uncu by USA dokázalo kryť súčasnú ponuku peňazí zlatom, ktorého rezervy sa v USA odhadujú na 256 miliónov uncí. To je jedna z viacerých aproximácií, koľko zlata by potreboval jedinec na ochranu svojich papierových finančných aktív. Ak by zlato malo vzrásť 6,6-násobne z $1500 na $10 000, potom $10 000 dolárov zlata na súčasnej cene by ochránilo kapitál vo výške $66 000. Povedané inak, po tom čo by sa dolár (a spolu s ním ostatné papierové meny) nenávratne stratili v čiernej diere, 6,6 uncí zlata by predstavovalo nákupnú silu vo výške 66 000 dolárov papierových aktív, ktorých hodnota sa vyparila.


http://www.kaminvestovat.sk/komentare/14654-ochrante-svoj-majetok-nakupom-zlata.html

30. 4. 2011

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato