Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Čo by ste mali vedieť o striebornej "bubline"?

Stále treba opakovať, že počas každého dlhotrvajúceho býčieho trhu jednoducho musíme zažiť aj korekcie smerom nadol. A počas každej takejto prudkej korekcie väčšina médií a analytikov začne v panike hovoriť o konci býčieho trhu. To sa stalo v roku 2006, keď striebro skorigovalo o viac ako 25% behom 6 týždňov. Aj vtedy ľudia doslova škriekali o tom, aká bublina sa na striebre vytvorila, keď jeho cena klesla z $12 na niečo menej ako $9. Už vtedy existovalo množstvo investorov, ktorí stratili peniaze tým, že kupovali na vrchole „bubliny“. Ale bez porazených nemôžu existovať víťazi.

Ešte stále sa nájde pár jednotlivcov, ktorí pochybujú o býčom trhu na drahých kovoch, respektíve na zlate, ktorý bol zahájený v roku 2001. Ale zdá sa, že momentálne takmer nikto nepochybuje o prasknutí bubliny na striebre. Vo vyjadreniach tisícov analytikov sa dokola opakujú tie isté slová: Bublina. Bratia Huntovci. Porazení. Bublina. 1980. Strata. Bublina.

Stále treba opakovať, že počas každého dlhotrvajúceho býčieho trhu jednoducho musíme zažiť aj korekcie smerom nadol. A počas každej takejto prudkej korekcie väčšina médií a analytikov začne v panike hovoriť o konci býčieho trhu. To sa stalo v roku 2006, keď striebro skorigovalo o viac ako 25% behom 6 týždňov. Aj vtedy ľudia doslova škriekali o tom, aká bublina sa na striebre vytvorila, keď jeho cena klesla z $12 na niečo menej ako $9. Už vtedy existovalo množstvo investorov, ktorí stratili peniaze tým, že kupovali na vrchole „bubliny“. Ale bez porazených nemôžu existovať víťazi.

Pre niektorých sú straty aj zaslúžené. Množstvo investorov kupovalo striebro počas bubliny v roku 2008, na vtedajšom vrchole $22. Áno, čítate správne, ďalšia bublina na striebre praskla v roku 2008. Cena kovu sa vtedy prepadla na $9, čo znamená prepad o 60%! Práve cena $9 vtedy predstavovala dôležitý support, ktorý odštartoval ďalší rast ceny. Veľa retailových hráčov si to veľmi dobre uvedomovalo, ale ich psychika im po takom prudkom prepade nedovolila zúčastniť sa ďalšieho kola rastu.

A do tretice nám praskla bublina pred pár týždňami. Prepad síce nebol taký výrazný ako v roku 2008, ale teraz sa vynorilo omnoho viac komentátorov, ktorí považujú striebro za jednu z najväčších bublín v histórii. Ak by sme sa nachádzali v klasickej bubline, mali by sme vidieť znaky obvyklej mánie. Najobľúbenejším investičným artiklom sú drahé kovy, akcie ťažobných spoločností, národným športom v USA nie je americký futbal, ale sledovanie CNBC, kde takmer 100% vysielacieho času tvoria príspevky o drahých kovoch, ľudia kontrolujú svoj brokerský účet niekoľko krát za deň a tešia sa, akí sú bohatí. Boli sme svedkami takého niečoho?

Spoločnosť CPM prednedávnom vydala správu, kde sa venuje dátam ponuky a dopytu striebra v roku 2010. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo z tejto štúdie vyplýva.

Podľa dát CPM predstavovala hodnota striebra držaného investormi koncom roka 2010 $14,7 miliardy, čo je najvyššia nominálna úroveň od roku 1988. Rekord bol dosiahnutý v roku 1980 na hodnote $42,2 miliardy – v nominálnom vyjadrení. To znamená, že v číslach upravených o infláciu by ekvivalent z roku 1988 dnes dosahoval nominálne vyjadrenie $72,7 miliardy. Na vrchole posledného býčieho trhu na striebre, s ktorým porovnávame súčasný trh striebra, celková nominálna hodnota držaného striebra, pri vstupe do parabolickej fázy, tvorila $42,2 miliardy. $42 200 000 000 v roku 1980 sa v roku 2010 rovná $801 800 000 000. A tak nám o infláciu upravená báza hovorí, že veľkosť držaného striebra bola v roku 1980 19-násobne väčšia ako teraz. A to s bavíme o období, kedy bola svetová populácia takmer o 50% menšia – v roku 1980 dosahovala 4,4 miliardy. Polovica z globálnej populácie žila v roku 1980 za železnou oponou a Čína bola malá ekonomika tvorená roľníkmi.

Ako je potom možné, že táto obrovská bublina s populáciou o 2,3 miliardy väčšou, ktorá de facto predstavuje potenciálnych investorov, je 19-krát menšia ako bublina bratov Huntovcov? Buď musia investori vlastniť niekoľko miliónov uncí, alebo sa musí cena dostať omnoho vyššie, aby sa mohla porovnávať s cenou z roku 1980, na ktorú nás mnohí teraz tak vehementne odkazujú.

Vráťme sa späť k nominálnym číslam: Nominálna hodnota držaného striebra predstavovala v roku 2010 $14,7 miliardy. V roku 1980 to bolo $42,2 miliardy. Porovnajme tieto čísla s nasledujúcim ukazovateľom. Nominálny dlh USA tvoril v roku 2010 $14 biliónov. V roku 1980 hospodárili Spojené štáty s dlhom $900 miliárd.

Inými slovami, ak porovnáme množstvo držaného striebra z roku 2010 a 1980, zistíme, že v roku 2010 je trojnásobne menšie, ale dlh USA (jeden z dôvodov, prečo ľudia kupujú drahé kovy) bol v nominálnom vyjadrení v roku 2010 14-krát väčší. A striebro sa nachádza v bubline?

CPM ďalej reportuje, že hodnota „strieborných“ aktív reprezentuje 0,007% z celkových globálnych finančných aktív. V roku 2004 dosahoval tento ukazovateľ 0,003% a v roku 1980 0,34%.

Tak si to teda spočítajme. V percentuálnom vyjadrení boli v roku 1980 strieborné aktíva 48-násobne väčšie v pomere k svetovým aktívam ako tomu bolo na konci roku 2010.

Pri pohľade na investičný dopyt zistíme, že striebro nakúpené cez ETF pokračovalo v roku 2010 v raste, keď sa kúpilo ďalších 122,7 milióna uncí, čo je však v porovnaní s rokom 2009 menej o 32,6 milióna uncí. Ako je teda možné, že dopyt po strieborných ETF klesol o 20% v roku, ktorý mal predchádzať prasknutiu bubliny?

Dopyt po strieborných minciach v roku 2010 rástol naozaj výrazným tempom. Odhady hovoria o 74,5 miliónoch unciach, čo je najvyššia hodnota od roku 1967 – svetová populácia v tom čase dosahovala sotva 4 miliardy obyvateľov. Ak však upravíme toto číslo o veľkosť populácie vtedy a dnes, dôjdeme k záveru, že investičný dopyt po striebre bol v roku 2010 iba z polovice tak veľký ako pri poslednom boome. Relatívne nízke náklady na nákup strieborných mincí, pri porovnaní so zlatom, by mali aj naďalej prestavovať vhodnú alternatívu pre retailový segment.

Pri pohľade na priemyselný dopyt po striebre, ktorý zatiaľ prevyšuje dopyt investičný, sa v prípade ďalšej ekonomickej krízy môžeme obávať poklesu ceny striebra, kvôli zníženému hospodárskemu outputu. Avšak nesmieme zabúdať, že priemyselný dopyt po striebre sa začína zvyšovať v segmentoch ako medicína, alebo zelené technológie, do ktorých by v najbližších rokoch malo prúdiť nemalé množstvo finančných prostriedkov.

Mohlo by teda striebro klesnúť zo súčasných úrovní ešte nižšie? Áno mohlo. Mohli by sme vidieť jeho cenu na $30, alebo $28? Áno mohli. Čo by to znamenalo? V podstate nič významné. Ako sme si ukázali, silné korekcie v dlhodobom rastovom trende sú tak staré ako trhy samotné. Respektíve, jeden pozitívny dopad by podobný vývoj mohol predsa len mať. „Slabé ruky“ odídu z trhu, priestor ostane iba pre silných hráčov a my sa môžeme tešiť na ďalšiu „bublinu“.

Autor je analytik TRIMBroker, spracované podľa MaxCaiser.com, foto: sxc.hu.

27. 5. 2011

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato