Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Svet sa vrhol na zlato a striebro

Dopyt po zlate a striebre silno rastie. Obchodníci v Rakúsku a Nemecku zaznamenávajú rekordné obraty. Taktiež ľudia v Číne a Indii kupujú viac zlata ako obyčajne. Aj centrálne banky sa tentokrát našli na strane dopytu do zlate. Ako je potom možné, že cena zlata bola v septembri tak silno korigovaná z viac ako 1900 dolárov za uncu (31,1 gramov) na sotva 1600 dolárov za uncu? Nepatrné prekvapenie sa tu predsa naskytlo: Dopyt po fyzickom zlate v tomto čase naďalej rástol.

Zlato je takpovediac schizofrenické. Existuje jedna cena zlata, ale dva trhy so zlatom – teda mince + prúty a „papierové zlato“ – teda futures a iné deriváty. Na trhu s papierovým zlatom sa sotva obchoduje z fyzickým zlatom – väčšina kontraktov je pochopiteľne nahradená hotovosťou. A pretože je to jednoduchšie takto uzavrieť kontrakt, ako vykopať zo zeme uncu zlata.

A tak je omnoho viac kontraktov na zlato ako je fyzického zlata dokopy. Presne dnešnú situáciu vystihuje expert na zlato z Rakúska: „S každou uncou sa dnes 100-krát obchoduje na burze, a preto má len malý  dopad na zmenu hodnoty fyzického zlata.“

Hon na drahé kovy

Septembrová korekcia zlata a striebra bola spôsobená okrem iného spôsobená aj tým, že špekulanti museli použiť o 20% viac vlastného kapitálu, keďže bolo mnoho hedžových fondov takpovediac "spláchnutých z trhov" a to viedlo k poklesu ceny. Zároveň zaútočili ľudia v Európe na obchodníkov so zlatom kvôli cenám.

 

V polovici júla bolo jasné, že so záchranou Grécka to nebude tak jednoduché, ako na prvý pohľad zdalo (uviedol v rakúskom denníku známy predajca a výrobca mincí). Na zaujímavosť dodáva, že v treťom štvrťroku predaj l až o 60 ton viac striebra – viac než štyrikrát v predchádzajúcom roku. Dopyt po striebre je silnejší než po zlate v Nemecku a východnej Európe.

Dlhová kríza a inflácia ženie ľudí celosvetovo k zlatu, ktoré platí  ako krízová mena a tiež ako bezpečný prístav. India a Čína sú dokopy zodpovední za viac ako polovicu globálneho dopytu. V roku 2010 činil dopyt po zlate v Číne niečo okolo 700 ton. "V tomto roku sa pravdepodobne zvýši dopyt podľa World Gold Council aspoň desať percent. Ale aj centrálne banky idú za kovovým cieľom: V prvej polovici roka nakúpili už asi 200 ton zlata, no potreba pre tento rok je aspoň 600 ton zlata", hovorí rakúsky expert Stoferle.

Zlato je opäť zlato

Pred niekoľkými rokmi boli banky čisto na strane predajcov zlata. To, že teraz sa opäť obracajú k nákupu, je obvykle interpretované ako zmena paradigmy. Stoferle túto situáciu pripisuje na zvýšené nároky nedostačujúcich alternatív. Záporné úrokové sadzby a inflácia robia z mien neatraktívne položky na obchodovanie.

Dlhová kríza a možné „haircuty“ premieňajú tradične bezpečné štátne dlhopisy na investičné riziko. A tiež na akciových trhoch v poslednej dobe zvíťazila skôr neistota ako bezpečnosť. Stoferle tento jav nazýva „remonetarizovaním“ zlata. Jednoducho povedané, zlato sú opäť peniaze. Je teda celkom možné, že bude aj naďalej možné oddeliť fyzické zlato od toho papierového, resp. od jeho derivátov.

 

http://finweb.hnonline.sk/c3-53242110-kP0000_d-svet-sa-vrhol-na-zlato-a-striebro

17. 10. 2011

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato