Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Zlato a striebro prekročili dôležité méty

Egon von Greyerz z Matterhorn Asset Management je naozaj optimista. Tvrdí, že dokonca z krátkodobého hľadiska, dokonca v rámci jedného roka, budeme svedkami výrazného rastu cien zlata i striebra a to na úrovne 4000 USD a 150 USD.

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo na úrovni okolo 1312 €/unca a striebro okolo 23,3 €/unca. V pondelok to vyzeralo na ďalší nudný letný týždeň obchodovania pri zlate v okolí 1620 USD. Ale od utorka cena žltého kovu začala posilňovať. Pri striebre sme posilnenie videli už od pondelka, kedy posilnilo skoro o 70 centov. Zlato uzatvorilo týždeň na úrovni 1670,7 USD (1334,2€) za uncu, čo bolo o skoro 55 USD viac ako minulý týždeň. Striebro na konci týždňa uzatvorilo na úrovni 30,82 USD (24,58 €) za uncu, čo je o 2,73 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol ku koncu týždňa na hranici 1 ku 54,2 (t.j. za 1 gram zlata ste mohli kúpiť ku koncu týždňa 54,2 g striebra; minulý týždeň to bolo 57,52). Z toho vyplýva, že striebru sa darilo tento týždeň opätovne viac ako zlatu. Ceny žltého kovu posilnili počas tohto týždňa vždy v jednom rýchlom dennom skoku, ktorý pripomínal rýchle prepady cien z minulých týždňov. V striebre to bolo podobné, i keď nie tak výrazné. V stredu mohla obchodovanie ovplyvniť i zverejnená informácia zo zasadnutia FED-u z prelomu júla / augusta, kde sa uvádza, že viacerí členovia rady, sú naklonení k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky. Môže jedna a ešte k tomu nie úplne jednoznačná vetička spôsobiť také pohyby na trhoch? Bohužiaľ žijeme v dobe, kde to možné je. A pravdepodobne to bol i dôvod, prečo sa ceny drahých kovov po uzavretí burzy v stredu, už len počas elektronického obchodovania, vybrali smerom hore. Pozor však! Žijeme tiež v dobe, značnej koncentrácie veľkých hráčov na trhu s drahými kovmi; hlavne pri striebre. Zároveň je možné v najbližšom období očakávať koordinovanú aktivitu viacerých centrálnych bánk, či už v spojení so situáciou v EÚ, alebo v spojení s ukazujúcou sa globálnou recesiou, ale nie sú vylúčené ani opatrenia FED-u v USA a to aj napriek určitým pozitívnym správam z tejto krajiny. Výsledok? Rovnako ako po minulé obdobia. Krátkodobo, môže nastať situácia, kedy sa ceny oboch kovov, primárne však striebra, bez ohľadu na tieto fundamenty, prepadnú. Každopádne, zlato i striebro prekonalo dôležité podporné hranice 1640 a 30 USD, ktoré by naopak mohli znamenať významný posun cien nahor. Uvidíme, čo nám teda prinesie najbližšie obdobie. Ekonomická situácia sa však zatiaľ nezlepšuje. A z tohto dôvodu sa nemenia ani fundamenty podporujúce rast cien drahých kovov z dlhodobého hľadiska.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

http://finweb.hnonline.sk/c1-57174960-zlato-a-striebro-prekrocili-dolezite-mety-span-class-koment-komentar-span

Zdroj: upner.com, kitco.com

Správy zo sveta: zlata a striebra
PIMCO (Pacific Investment Management Co.), ktorá je najväčším správcovským fondom zaoberajúcim sa investíciami do dlhopisov zvýšila podiel zlata na svojich celkových aktívach z 10,5% na 11,5%. Podľa slov predstaviteľov PIMCO je to reakcia na očakávanie zvýšenej inflácie väčšiny svetových mien v najbližších troch až piatich rokov. PIMCO dnes už nekupuje americké dlhopisy a naopak, začína sa zameriavať na cenné papiere, ktoré sú chránené pred infláciou. Verte alebo nie, zlato sa pomaly, ale isto opätovne stáva peniazmi. Jeden z najväčších clearingových domov LCH.Clearnet oznámil, že prijíma zlato ako kolaterál (zábezpeku) z dôvodu akceptácia pokrytia marginu. Vyzerá to, že názory Rona Paula padajú na úrodnú zem. Republikáni totižto oznámili, že ustanovia komisiu, ktorá posúdi politiku zlatého štandardu ako oficiálnej agendy strany. Hovorca strany sa pre Financial Times vyjadril: „Máme za to, že nielen v rámci Republikánskej strany, ale omnoho viac medzi samotnými Američanmi, narastá presvedčenie, že cestou pre prosperitu Ameriky, nie je tlačenie peňazí.“ Možno je to len trik na voličov Rona Paula, ale ak by aj, je to každopádne dobrá príležitosť pre diskusiu o súčasnej situácií v USA a obáv z inflácie.

Egon von Greyerz z Matterhorn Asset Management je naozaj optimista. Tvrdí, že dokonca z krátkodobého hľadiska, dokonca v rámci jedného roka, budeme svedkami výrazného rastu cien zlata i striebra a to na úrovne 4000 USD a 150 USD. Výraznejší rast očakáva pri striebre, ktoré sa priblíži k zlatu na pomer 30/1. John Hathaway hlavný manažér Tocqueville Gold Fund poukazuje na fakt, že akcie ťažobných spoločností ťažiacich zlato predbehli vo výkonnosti zlato o 10% a podľa jeho skúseností je to veľmi dobrá konfigurácia pre rast ceny. Verí, že zlato je na konci svojej viac ako jednoročnej korekcie a bude stúpať. Stephan Leeb, ktorý je predsedom Leeb Capital Management, si myslí, že striebro na úrovni 29 USD je božím darom. „Po čase, nebudú ľudia veriť, že ste si ho mohli kúpiť takto lacno,“ tvrdí. A dôvodom nie je len monetárny dopyt po striebre, ale i jeho nenahraditeľné vlastnosti v priemysle a súčasná ponuka, ktorá sa značne otriasa v základoch. To podľa neho pošle cenu striebra omnoho vyššie

26. 8. 2012

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato