Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Ceny zlata môžu ešte vyletieť

Zlatý štandard je lepší než nekryté peniaze, dlh Ameriky dosiahol 16 biliónov.

Vyzerá to smutne. Všetko na svete ovplyvňuje politika. Republikánska strana ohlásila, že bude zvažovať zlatý štandard ako svoj oficiálny politický postoj. Po tomto vyhlásení sa vyrojilo viacero blogov a článkov dokonca v mainstremových médiách a viacerí komentátori začali o myšlienke uvažovať v reálnych kontúrach.

 

Zlatý štandard nie je novou myšlienkou a nie je ani najefektívnejším nástrojom. Je len lepším systémom ako súčasný systém nekrytých peňazí. Zlatý štandard, pokiaľ je akceptovaný ako reálne pravidlo, len udržiava politikov a centrálnych bankárov takpovediac na kratšej uzde v ich politikách zadlžovania obyvateľstva a monetárnych politík „náprav a vylepšení“ trhu. V tomto smere by bolo vhodnejšie skôr hovoriť o jednom kroku navyše – o demonopolizovaní, resp. umožnení konkurencie v oblasti služieb produkcie peňazí. To by s najvyššou pravdepodobnosťou viedlo ku konkurencii zlatých, strieborných, paládiových, platinových a medených peňazí vzhľadom na ten ktorý región, kultúrno – spoločenské pozadie, či historický kontext. K téme zlatého štandardu ako republikánskej iniciatíve veľmi trefne poznamenal Peter Schiff: “Ono diskusia a reálne kroky sú dve rozdielne veci. Ale k zlatému štandardu aj tak smerovať budeme. A nie kvôli politikom, ale kvôli tomu, že ho požaduje verejnosť a zároveň si ho vyžiada i situácia v budúcnosti.“

 

Medzitým v Indii narastá počet prípadov pašovania zlata pred nákupnou sezónou zlata v krajine z dôvodu začínajúcej sezóny sobášov. Dôvody na pašovanie sú trojaké. Po prvé, je to narastajúca cena zlata v domácej mene. Po druhé, je to reakcia na uvalené dovozné poplatky na zlato zo strany vlády. A nakoniec sú za tým i nezdanené peniaze. Niektorí ľudia sa obávajú budúceho globálneho vývoja, ale nechcú na nákup využívať oficiálne kanále. Predstavitelia polície tvrdia, že až 10% všetkého dopytu po zlate v Indii bude tento rok uspokojeného prostredníctvom čierneho trhu.

 

Prečo cena zlata neustále stúpala od roku 2001? Jedným z možných vysvetlení je nasledujúci graf, ktorý popisuje koreláciu medzi rastom ceny zlata a rastúcimi príjmami obyvateľov v Indii a Číne:

 

Sean Boyd, ktorý je riaditeľom jednej z najväčších svetových ťažobných spoločností Agnico Eagle, predpovedá cenu zlata na úrovni 3000 USD potom, čo vlády prijmú monetárne stimulačné opatrenia, či už je to Čína, FED alebo ECB. Podobná situácia bola podľa neho v roku 2008, kedy bola cena unce zlata na úrovni 700 USD a dostala sa v priebehu 3 rokov na úroveň 1900 USD. Keith Barron, špecializovaný konzultant ťažobných spoločností zameraných na zlato, nebude prekvapený, ak uvidí do konca roku cenu zlata na úrovni 2000 USD a 2500 USD v prvom štvrťroku 2013. Cesar Bryant zo spoločnosti Gabelli & Company uviedol, že september považuje v kontexte zlata za veľmi dobrý mesiac kvôli silnej podpore ceny kovu zo strany Európy, kde sa očakáva rozhodnutie Nemeckého ústavného súdu, budú prebiehať voľby v Holandsku a bude zasadnutie ECB.

 

Dianie, ktoré nás ovplyvňuje

 

Pani Merkelová bola v Číne a snažila sa presvedčiť svoj náprotivok premiéra Wen Ťia-paa, aby pomohol Európe tým, že kúpi nejaké tie európske dlhopisy. Veď kto by ich nechcel. Čínsky premiér, samozrejme, prisľúbil (opäť raz v priebehu roka, ale klasicky bez žiadnej koncovky), že Čína urobí všetko preto, aby pomohla euromene a Európe. Predsa len Európa je jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Číny. Ale výsledok bude pravdepodobne rovnaký. Žiadne veľké nákupy dlhopisov, žiadne veľké záchranné akcie eura. Čína má vlastné problémy a chce vidieť svoju menu ako budúcu rezervnú menu sveta, nie euro alebo americký dolár.

 

Medzičasom grécky premiér ohlásil (opäť raz), že Grécko ukončilo prípravu svojho plánu, ako ušetriť 11,5 mld. euro a povedal, že je to už posledný záchranný plán pre krajinu. „Viac grécka ekonomika neunesie,“ vyhlásil. Jediným problémom ostáva, že plán ostane vždy plánom, pokiaľ sa reálne neimplementuje.

 

Európska komisia plánuje zaviesť novú bankovú legislatívu, ktorá by dala ECB omnoho väčšie právomoci v oblasti európskeho bankového systému, čo inými slovami znamená, že všetci budú zodpovední za všetkých. Nejaké sa mi to zdá byť povedomé. Či to si mýlim s niečím iným, čo sme tu mali pred viac ako 20 rokmi? Medzi európskou monetárnou elitou vládne vojna: Draghi (guvernér ECB) vs. Weidman (guvernér Bundesbanky; údajne človek, ktorý chce zničiť euro). Kto zvíťazí? Stavím na Draghiho, resp. na inflačnú politiku, priame nákupy dlhopisov krajín, priame financovanie štátov tlačiarňami ECB. Je to omnoho zaujímavejšia politika pre európske elity ako úspory, trhové reformy a aspoň aká-taká zodpovedná monetárna politika. A nie je to podľa môjho názoru ani také ťažké odhadnúť. Akonáhle raz totižto oponujete spoločnej európskej myšlienke, ste nepriateľ. Bodka a koniec, pán Weidman.

 

No a tu nižšie môžete vidieť najobávanejší španielsky graf – únik celkových vkladov zo španielskych bánk. Ako opätovne trefne poznamenal zerohedge: „Keď sa pozeráte na graf nižšie, musí vám byť jasné, že nikto v Španielsku zas raz nepochopil odkaz, ktorý prišiel z posledného summitu z júna tohto roku a to, že euro je predsa v poriadku. Fakt, že v poriadku.“

http://finweb.hnonline.sk/2-57275230-kP0000_d-cc

Problém solventnosti sa rozširuje po celej Číne a najviac v priemyselných odvetviach ako je strojárstvo, banícky priemysel a oceliarstvo, pričom tu údajne existuje i možnosť rozšírenia tohto rizika do ďalších odvetví. Zákazníci si jednoducho berú viac a viac času na zaplatenie svojich faktúr v dôsledku stagnujúcej ekonomiky. Čína sa zároveň snaží s krízou bojovať. Pripravuje stimuly v hodnote 8 biliónov juanov (640 mld. eur). Export krajiny totižto klesá v dôsledku anemického dopytu z USA a Európy, kým import krajiny sa neustále zvyšuje. Niektoré z čínskych provincií preto ohlásili viaceré projekty na záchranu ekonomiky. Avšak zatiaľ ostávajú vo forme predsavzatí. Mnohé z nich sú dokonca oprášené staršie projekty, o ktorých nikto nevie, ako budú financované.

 

Kvôli politickej obštrukcii opozície, s cieľom vypísať predčasné voľby, ohlásilo Japonsko výrazné škrty vo verejných financiách, pretože inak nebude mať krajina od októbra zdroje na svoje fungovanie. Niektoré samosprávy a štátne univerzity majú dostať len polovicu peňazí, pretože v parlamente nie je možné prijať zákon, ktorý by umožnil krajine ďalšie zvýšenie dlhového stropu. Vyzerá to, že Japonsko, jedna z najviac zadlžených krajín sveta, sa môže veľmi poľahky stať tzv. čiernou labuťou tejto krízy.

 

A chcete vedieť, aké sú najzadlženejšie štáty v USA? Najprv to, že celkový dlh jednotlivých štátov USA dosiahol 4,19 bilióna USD. Prvenstvo potom drží Kalifornia s neuveriteľným dlhom 617 mld. USD, druhý je štát New York (300 mld. USD) a tretí je štát Texas (287 mld. USD). A prosím, nezabúdajme, že federálny dlh USA dosiahol 28. augusta 16 biliónov USD, len 286 dní potom, keď bol vo výške 15 biliónov. Tí amíci to určite raz splatia.

2. 9. 2012

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato