Prihlásenie | prázdny košík
1) Významnejšia rola zlata ako rezervného aktíva
Postavenie zlata počas a po prechode na viacmenový systém rezerv je zásadnou otázkou. Zlato bude pravdepodobne zohrávať väčšiu úlohu v období prechodu. Predpokladá sa, že to bude obdobie výrazných výkyvov v hodnotách mien, vzhľadom k snahe nájsť na trhu novú rovnováhu. A to je práve to, keď zlato, aktívum, ktoré nie je nikomu záväzkom, by malo vyniknúť: investovanie by bolo politicky nezaujaté čím by sa malo minimalizovať kolísanie výmenných kurzov. Pre centrálne banky, ktorých záujmom je udržovanie hodnoty a prirodzene sa vyhýbajú politickým rizikám, sa zlato pravdepodobne stane útočiskom z menových búrok.
2) Menová vojna znamená využitie zlata ako istoty zahraničnej zmeny
Navzájom si konkurujúce oslabovanie mien bolo hlavným dôvodom k optimizmu v investovaní do zlata. Po čase, krajiny naprieč svetom používali zlato a ďalšie vzácne kovy k ochrane ich kúpnej sily proti znehodnoteniu meny.
3) Čínske ETF zlata (fondy zlata obchodované na burze, pozn. prekladateľa) môžu viezť k zvýšenému dopytu
Veľmi odporovanému odštartovaniu ETF zlata v Číne sa stal skutočnosťou, ktorá môže odpáliť novú vlnu dopytu po tomto vzácnom kove. Tieto ETF zlata boli úspešné všade na svete, prispievajúc k nárastu cien zlata od svojho nástupu v roku 2003. Táto udalosť môže signalizovať krok k liberalizácií čínskeho trhu drahých kovov, ktorý zaznamenal investičný dopyt zvýšenú na 274 ton v minulom roku (v porovnaní s 15 tonami z roku 2006).
http://www.financnytrh.com/3-dovody-byt-optimisticky-v-investovani-do-zlata/2013-03-12/a13236
21. 2. 2013
© 2008 - 2023 Au-Zlato