Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Zlato mieri k istote

Ako sme na tom do budúcnosti? V prípade, že sa bude naďalej rozširovať situácia, ktorú máme dnes – t.j. mierna panika z padajúcich trhov, postupné defaulty, tak investori s veľkou pravdepodobnosťou budú siahať po drahých kovov, ako istote. Po zlate pravdepodobne viac

Zažili sme opätovne týždeň, v ktorom drahé kovy rástli. Ako zlato, tak i striebro. A to začiatkom minulého týždňa vyzeralo, že sa moc toho neudeje.

Pondelok a aj utorok bol taký nemastný, neslaný. Zlato sa obchodovalo okolo ceny 1125 USD a striebro bolo v okolí 14,25 – 14,30 USD. V stredu začal rast. Zlato sa pozvoľne hýbalo vyššie k 1140 USD. Striebro rástlo priam raketovo k 14,7 USD. V piatok to s drahými kovmi riadne točilo. Zlato sa z 1160 prepadlo na 1145 USD, aby ku koncu dňa predsa len vyšplhalo nad 1170 USD. Striebro malo podobnú trajektóriou. Zo 14,9 USD sa prepadlo na 14,65 USD, aby následne atakovalo hraniu 15 USD.

Snímka: REUTERSSnímka: REUTERS

Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1173,5 USD, čo bolo o 55,7 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 15,01 USD, čo bolo o 70 centov viac ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra mierne stúpol na úroveň 1 ku 78,18 čo znamená, že zlatu sa v týždňovom vyjadrení darilo relatívne viac, ako striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 147,84 a slušne stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 55,3 a rovnako stúpol.

Ceny drahých kovov zažili pozitívny týždeň. Ako som písal minulý týždeň, „pri miernom raste ceny (k 14,3 USD) sa na striebre prejavoval nedostatok kovu – rástla bakwardácia.“ Rovnako som písal, že to mohlo indikovať, že dolárové dno na striebre sme už zažili a že treba počkať na to, či sa to naozaj potvrdí. Ako to bolo teda tento týždeň?

Cena striebra rástla. Rovnako s rastom ceny sa postupne odstraňoval nedostatok kovu na trhu. Avšak, na konci týždňa, sa pri raste ceny opätovne prejavoval nedostatok kovu, aj keď cena rástla. Sú to určite zmeny v správaní sa investorov! Dvakrát po sebe sa nám prejavoval podobný jav, avšak jeho sila zatiaľ nie je výrazná. Stále je to teda na vážkach. Zmena trendu na striebre nie je jednoznačná.

Zlato je na tom lepšie ako striebro. Dopyt po zlate nevyprchá zásadne, ani pri raste ceny, aj keď sa nedostatok vždy eliminuje. Dokonca pri výraznom raste koncom týždňa – rovnako ako pri striebre – rástol aj hlad po zlate. To indikuje aj stále držiaci sa pomer 1 ku 78. Keď sa ešte pred nedávnom striebro pohybovalo so zlatom ako nerozlučná dvojička. Pomer ceny bol vtedy na úrovni 1 ku 75, keď sa niekedy pred mesiacom zlomil a drží sa na tejto úrovni.

Ako sme na tom do budúcnosti? V prípade, že sa bude naďalej rozširovať situácia, ktorú máme dnes – t.j. mierna panika z padajúcich trhov, postupné defaulty, tak investori s veľkou pravdepodobnosťou budú siahať po drahých kovov, ako istote. Po zlate pravdepodobne viac, ako po striebre. Uvidíme ešte, ako budú reagovať centrálne banky. Tie vedia vždy zamiešať karty

http://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy-123/zlato-mieri-k-istote-komentar-dna-1054760.

9. 2. 2016

načítám...

© 2008 - 2023 Au-Zlato