Úvodná strana | Ako nakupovať | Najčastejšie otázky | O nás | Obchodné podmienky | Kontakt

Prihlásenie | prázdny košík

Striebru nové posilnenie zlata prospeje

Potom, čo americký Federálny rezervný systém v pondelok nasadil najťažšie kaliber opatrení a oznámil v podstate neobmedzené QE, zlato i striebro výrazne posilnili. Pripomínalo to opatrenia z marca 2009, ktoré odštartovalo výrazné posilňovanie drahých kovov po niekoľko nasledujúcich rokov. Vzhľadom k historickej lacnosť striebra , tak voči doláru , tak najmä voči zlatu , vidíme potenciál pre výrazné zotavenie.

Striebru nové posilnenie zlata prospeje

 
Autor: Saxo Bank (Saxo Bank)
26.03.2020 15:30:24
 

Potom, čo americký Federálny rezervný systém v pondelok nasadil najťažšie kaliber opatrení a oznámil v podstate neobmedzené QE, zlato i striebro výrazne posilnili. Pripomínalo to opatrenia z marca 2009, ktoré odštartovalo výrazné posilňovanie drahých kovov po niekoľko nasledujúcich rokov. Vzhľadom k historickej lacnosť striebra , tak voči doláru , tak najmä voči zlatu , vidíme potenciál pre výrazné zotavenie.

 

Globálne šírenie koronavírusy sa v najbližších štvrťrokoch negatívne podpíše na globálnom raste. Boli sme už svedkami toho, ako v reakcii na súčasný vývoj utrpeli procyklické komodity veľkú ranu. Týka sa to najmä ropy . Kým priemyselné kovy sa prepadli na úroveň zaznamenanú naposledy v roku 2016. Najväčší obetí však bolo striebro , ktoré odvodzuje polovicu dopytu od investorov a druhú od svojho priemyselného využitia.

 

 

V tieni zlata
Striebro patrí medzi ušľachtilé kovy a má tendenciu nasledovať zlato oveľa tesnejšie ako ostatné kovy . V posledných týždňoch sa však prepadlo skoro o 40%, pričom pomer zlato - striebro vystrelil až na 127 uncí striebra za uncu zlata . To je zhruba 70% nad priemerným pomerom, ktorý si tieto kovy držali v posledných piatich rokoch a ktorý činí 77 uncí za uncu zlata .

 


Striebro má tendenciu správať sa ako zlato s vysokou hodnotou beta, čo znamená, že rýchlejšie posilňuje, ale tiež sa rýchlejšie prepadá. Kombinácia obáv z recesie a nedávneho fenoménu honby za hotovosťou prispela k tomu, že sa striebro ocitlo za hranou priepasti. Akonáhle sa takmer dvadsaťročný vzostupný trend trvajúci od roku 2002 prerušil, otvorila sa stavidlá a striebro sa náhle stalo obeťou ďalšieho problému, ku ktorému môže dôjsť, keď sa trhy vymknú kontrole. Konkrétne ide o nedostatok likvidity, ktorý môže byť jedným z dôvodov, prečo bol nedávny výpredaj platiny a paládia nakoniec tak agresívne.

Čo nám zostalo, je kov , ktorý sa stal podobne ako nórska koruna symbolom extrémnej averzie voči riziku, ktorá je v súčasnosti na trhoch tak rozšírená. Nižšie uvedený graf ukazuje pozoruhodne podobné správanie týchto dvoch nesúvisiacich trhov v porovnaní s ich kolegami - zlatom a eurom.

Špekulanti či hedgové fondy , ako sa im zvyčajne hovorí, zareagovali na zhoršenie výhľadu zkrouhnutím svojich čistých dlhých pozícií v oblasti futures na striebro na Comex o dve tretiny. Dlhodobejšie investori, ktorí pracujú s ETF, využili najnovšieho prepadu k tomu, aby zvýšili svoje zásoby na 19 372 ton, čo je štvormesačné maximum.

 
Výhľady zlata vyzerajú podľa nás priaznivo. Striebro sa ťaží väčšinou ako vedľajší produkt iných významných kovov , ako sú zinok , olovo , meď a zlato . Len asi 30% vyťaženého zlata pochádza v skutočnosti z čisto strieborných baní. Vedľajším účinkom 20% prepadu indexu London Metals Index LME, ku ktorému došlo od januára, a súčasných vyhliadok na ďalšie recesii môže byť kríza ponuky striebra , akonáhle sa spomalí jeho produkcie.
 

dobré vyhliadky
Do budúcna bude priemyselný dopyt po striebre čoraz viac závisieť od odvetviach spojených s alternatívnymi zdrojmi energie , najmä vzhľadom na jeho stále častejšiemu využitiu vo fotovoltických solárnych článkoch. Okrem toho je striebro tiež najlepším prirodzeným vodičom elektriny a tepla. Má široké využitie v elektronike, batériách, LED čipoch, polovodičoch a elektromobiloch.
Akonáhle sa začne svet vracať do normálu, budú investori znovu riešiť relatívnu hodnotu a na základe našich predpokladov ohľadom možného spomalenia produkcie a zvýšeného diskontu striebra voči zlatu sa staneme svedkami jeho nového vzostupu.
O autorovi:
Ole Hansen začal pre Saxo Bank pracovať v roku 2008 a od roku 2010 pracuje ako hlavný komoditný stratég. Jeho prácou je tvorba stratégií a analýz globálnych komoditných trhov definovaných fundamentálnymi ukazovateľmi, náladou trhu a technickým vývojom.
Ole Hansen je autorom týždenných správ, ktoré mapujú vývoj na trhoch s komoditami a súčasne klientom poskytujú názory na obchodovanie v rámci značky SaxoStrats. Pravidelne prispieva do vysielania aj tlačených médií ako sú CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Pred príchodom do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 rokov v londýnskej City ako v obchode tak aj v oblasti multi-asset hedgeových fondov .
Má skúsenosti s obchodovaním aj investíciami a je rešpektovaným stratégom, ktorý sa pravidelne stretáva s klientmi Saxo Bank po celom svete. Bankové vzdelanie získal Ole Hansen v Danske Bank.

27. 3. 2020

načítám...

© 2008 - 2024 Au-Zlato